To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
FORUM
Projekt "Bociany Integrują"

Nasze spotkania z bocianami - Nasze obserwacje bocianów 2007

Maras - Sob 24 Mar, 07 21:13
Temat postu: Powrót bocianów do Polski (2007)
Zajrzałem na serwis http://foto.pap.pl wpisałem bocian i dowiedziałem się, że 22 marca pojawił się bocian w gnieździe w miejscowości Świerkocin (Lubuskie).
Maras - Wto 27 Mar, 07 16:04
Temat postu: Nasze obserwacje bocianów 2007
Dziś o 12:05 zauważyłem jednego osobnika, który przez chwile krążył nad polem, gdzie rok temu rosła pszenica. W najbliższej okolicy (kilka km) nie ma gniazda, ale trochę dalej już są. M.in. to w Przygodzicach. Obserwacja miała miejsce pomiędzy miejscowościami Lamki i Gorzyce Wielkie w Południowej Wielkopolsce. Bocian po 2-3 minutach poleciał, machając skrzydłami w kierunku południowo-wschodnim.
Maras - Wto 27 Mar, 07 23:48

Aktualizacja: Ten sam bocian wylądował na gnieździe w Przygodzicach WOW :) Ale fajnie!
Ogurcoff - Wto 03 Kwi, 07 00:44

Pierwszego boćka w tym roku sfotografowałem 11.03 - na gnieżdzie w miescowości Straż koło Sokólki woj podlaskie, a wg mieszkańców przyleciał tydzień wcześniej.
Duzo boćianów parami i pojedynczo widziałem 25 marca na trasie Terespol Warszawa.
W niedzielę 1.04 przejechałem sporo kilometrów po Podlasiu iwszędzie widać bociany, gdzieniegzie już jakby wysiadywały.
Pojutrze będę miał nowe wieści z trasy Białystok - Łomża - Kolno gdzie w poprzednią srode było napewno sześć gniazd widzianych z szosy zajętych.

Monika - Sob 07 Kwi, 07 13:16
Temat postu: Szlakiem bocianich gniazd - 2007
Dziś miałam okazję wziąć udział w samochodowej wyprawie „W poszukiwaniu bocianich gniazd”. :-D
Towarzyszyłam ekipie telewizyjnej TVP3 Katowice realizującej materiał o bocianach.





Na trasie naszej wyprawy znalazły się miejscowości: Jasienica, Rudzica, Bronów, Ligota, Zabrzeg. Oglądaliśmy po drodze gniazda jeszcze niezasiedlone. Udało nam się zobaczyć trzy gniazda, w których byli już lokatorzy. Oto one:






Mimo niesprzyjającej pogody wyprawa była bardzo udana. :-D

Wanda - Pon 09 Kwi, 07 10:14
Temat postu: Boćki w okolicy.
Wczoraj tj.08.04.2007r. wybrałam się z mężem po południu na spacer w kierunku Skoczów-Bielsko Biała.I oto co odkryliśmy w Pogórzu - 2 km od Skoczowa.

Gniazdo Nr 1 - jest lokator/ka :shock:



Gniazdo Nr 2 - chyba w budowie :oops:





Prawda, że ładne :!: Szkoda,że nie było boćka :roll:

A może zrezygnował z tej inwestycji z powodu latarni :?:




W załączeniu zdjęcie z okolic - Pogórze

:-D :-D

Wanda - Pon 09 Kwi, 07 15:49

Do kolekcji dodaję dwa gniazda w Pogórzu - 2 km od Skoczowa w kierunku na Bielsko.


Majka - Śro 18 Kwi, 07 00:33
Temat postu: Bocian czarny (Ciconia nigra)
Jak wiecie bocian czarny to w Polsce rzadkosc.Gatunek ten jest zagrozony. Podobno jest ok.900 par legowych na terenie naszego kraju. Bocian czarny jest daleko mniej towarzyski od bociana bialego i poza okresem godowym zyje zwykle samotnie lub tworzy male grupy.Zeruje zawsze na brzegach malych strumieni i innych zbiornikow wodnych. W niedziele wybralam sie z dziadkiem na spacer nad jedna z limanowskich rzek. Tam wlasnie mielismy przyjemnosc
zobaczyc i sfotografowac czarnego bociana :mrgreen: :mrgreen:




Niestety :-( :-( nasze obserwacje zaklocil inny ptak , ktory coraz liczniej pojawia sie nad naszymi glowami.



Mam nadzieje,ze jeszcze kiedys uda nam sie zobaczyc czarnego bociana,a moze nawet znalezc jego ukryte gniazdo.

myewa - Sob 05 Maj, 07 23:39

Relacja z obserwacji na żywo
5 maja - wieś Siucice - gmina Aleksandrów
Gdzie to jest? -Znajdziesz http://mapa.szukacz.pl/
:-) Gniazdo zajmowane od wielu lat. Znajduje się na wyschniętym drzewie, na podwórku jednego z gospodarstw. ;-) Fotografowanie aparatem cyfrowym z sąsiedniej działki.

Zaczęło się bardzo sielankowo. Pogoda idealna - słońce. małe chmurki, ciepło, tylko wietrznie.
Para w gnieździe (8:26)
Jeden bocian wysiaduje jajka, drugi odleciał na łąkę.
Wreszcie o 12:51 przyleciał bocian z łąki.... i klekoty
:-o Już wcześniej widział intruzów i przyleciał bronić gniazda. Dwa obce bociany przyleciały razem z nim. Jeden obcy podlatywał do gniazda, drugi szybował bardzo wysoko.
Postawa bojowa... ...i klekoty
A oto obcy ..... :evil:

Nie damy się...
Udało się :-D Dobrze, że wystarczyły groźby (13:09)Moja Pani wysiaduje, a ja pilnuję.
Do wieczora znowu sielanka :lol:
Na dalsze wieści z gniazda w Siecicach zapraszam pod koniec maja.

[ Dodano: 2007-05-06, 00:35 ]
5 maja były również ataki obcych bocianów na gniazdaw Chybach i Przygodzicach.

[ Dodano: 2007-05-09, 20:30 ]
Nakręciłam również filmiki z akcji nalotu obcych bocianów na gniazdo w Siucicach. Musiałam jednak zapisać je na serwer, a potem wkleić na forum. Nauka zajęła mi trochę czasu.
Filmy są jakie są, bo nagrywane z ręki aparatem. Był silny wiatr, dlatego słychać huczenie, ale również klekoty i ... emocjonujące krzyki obserwatorów akcji.
Oto linki do 3 filmików:
http://video.google.pl/vi...102686812&hl=pl
http://video.google.pl/vi...668595773&hl=pl
http://video.google.pl/vi...924978435&hl=pl

pstynka - Pon 21 Maj, 07 21:57

Wszystko co dobre , szybko się kończy .Kochani, tego nie można pokazać, to trzeba zobaczyć. Daję Wam mały kawałek wielkiej całości , którą opracuje i da na forum Iwanowicz. O 12 wyruszył do Niemiec , i w drodze wstąpi do
Vetschau. I będą kolejne zdjęcia online. A teraz kilka z naszej podróży.


myewa - Sob 02 Cze, 07 23:42

Relacja z obserwacji na żywo
2 czerwca - wieś Siucice - gmina Aleksandrów

Jak obiecałam dalsze wieści z tego gniazda.
Rozpoczęłam obserwację o 8:50, a zakończyłam o 17:00.
Dzień pochmurny, ciepło, mały deszczyk rano i po południu.

Z zachowania rodziców można wnioskować, że są już pisklęta, ale malutkie - kilkudniowe. Z poziomu ziemii nie widać ich ani nie słychać ich kwilenia.
Podczas mojej obserwacji rodzice zmieniali się na gnieździe trzy razy. Zmiany były zawsze bardzo szybkie, z dostawą świeżego siana. Rodzic pozostający w gnieździe wygrzewał pisklęta, karmił je i sprątał.
W gnieździe panował dostojny spokój.

11:25
Szybka zmiana ... ...i odlot.

11:34. Wygrzewanie piskląt.

16:04
Dostawa siana, chwilę razem, lot na łąkę,
karmienie i sprątanie.

Zbychur - Wto 05 Cze, 07 14:00

Brawo Pstynka i Iwanowicz :-) Swietny pomysł i piękne zdjęcia :-)

Bocianie gniazda spotykamy zwykle na słupach, drzewach lub dachach domów. Dość niezwykle wygląda gniazdo na kościele. Spotkałem takie, i oczywiście sfotografowałem, w miejscowości Dębowa Łęka w Wielkopolsce (01.06.2007). Załączam więc do kolekcji.


bogna - Czw 07 Cze, 07 16:02

Dziś, z synem wybrałam się do mini ZOO W Myślencinku k/ Bydgoszczy.
Wrażenia niesamowite, ogród się powiększył o; kącik ze świata.;
Mamy małpki, bieliki i inne zwierzęta niewystępujące w Polsce.
Największą radość sprawiły mi białe bocianki, przepiękne i dumne ptaki .

Bocianek z Myślencinka :->



wega - Czw 21 Cze, 07 18:34

Choroba Madame -bocianicy z Bornheim - byla dla mnie ogromnym przezyciem. Postanowilam, ze jak tylko moja ulubienica wyzdrowieje - odwiedze ja. Stalo sie to pod koniec miesiaca. Do przebycia mialam 360 km, ale podroz byla bardzo przyjemna, zwazywszy na mijane, piekne okolice...


Im blizej celu, tym cieplej - nie dziwia zatem olbrzymie plantacje winorosli...

wjezdzajac do centrum miasteczku- od razu zauwazylam gniazdo Madame i Fritza :-D


z innej perspektywy: na tle gniazda Madame - nowe gniazdo na slupie, juz zamieszkane


...a na przeciw - gniazdo przy boisku

...na parterze - woliera z kontuzjowanymi bockami

...musialam oczywiscie zobaczyc gniazdo nr2, na kosciele ewangelickim

tuz obok - centrum bociana i kolejne gniazdo przed wejsciem do budynku

...jeszcze jedno gniazdo - na stacji trafo

...na koniec obrazki z Bornheim - smieszna fontanna ze swinkami :-D

...moje marzenie spelnilo sie :-D

Wanda - Nie 24 Cze, 07 23:29

Odwiedziłam dzisiaj gniazdo bocianów w Pogórzu.

Gniazdo to znajduje się w gospodarstwie rolnym przy trasie Skoczów - Bielsko Biała na słupie energetycznym.
Od właścicieli gospodarstwa dowiedziałam się , że wykluły się tu cztery pisklęta.W zeszłym tygodniu bociany wyrzuciły z gniazda jedno pisklę, które było najmniejsze i pawdobodobnie najsłabsze.
Pozostała trójka maluszków.
W zeszłym roku wychowały się tu dwa młode bocianki, a 2 lata temu z gniazda wyfrunęly do Afryki cztery młode bocianki.
Oczywiście zrobiłam parę zdjęć tego gniazdka. :lol:





Lokatorzy gniazda





Piękne oblicze mamy.



Tata na polowaniu w pobliżu gniazda.



Tata przyniósł świeżą ściółkę.



Jeden z maluszków udał się do WC.



Nastąpiła zamiana rodziców w opiekowaniu się dziećmi.
Mama wybrała się na łąki lub pobliskie stawy.



Kolacja



Zachód słońca




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group