BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Monika
Nie 09 Gru, 18 13:11
Bociany z woj. łódzkiego 2008
Autor Wiadomość
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 06 Kwi, 08 21:47    Bociany z woj. łódzkiego 2008

Bociany okolic Łodzi

Dzisiejszego dnia odwiedzałam gniazda w powiecie Łódzkim Wschodnim (w północnej części).
Dowiedziałam się o nich dzwoniąc do sołtysów, od koleżanki mającej w tym rejonie działkę oraz na miejscu od gospodarzy.

Bronisin gmina Rzgów
Gniazdo znajdowało się na podwórku gospodarstwa.
Ostatni raz bociany gniazdowały tu w 2006 i wychowały 4 bocianki.
Podczas lęgu, w Topolę, na której znajdowało się gniazdo trafił piorun 2 razy, aż drzazgi poleciały na całe podwórko, a bociankom nic się nie stało. Drzewo wytrzymało do końca lęgu ale potem trzeba było je wyciąć, gdyż groziło przewróceniem. To relacja gospodarza. Dowiedziałam się od pana jak dojechać do następnego gniazda.

Bronisin Dworski gmina Rzgów
Gniazdo naturalne na złamanej topoli, na podwórku gospodarstwa.
Wcześniej gniazdo znajdowało się wyżej, ale topola złamała się, a bociany na jej pniu zbudowały nowe gniazdo.
Z wywiadu z gospodarzem dowiedziałam się, że bociany już gniazdują. Wysiadującą bocianicę ledwie było widać, ale była tak uprzejma, że się wychyliła.



W zeszłym roku wychowały się tu 4 bocianki. Od gospodarza dowiedziałam się o następnym gnieździe.

Tadzin gmina Rzgów

Gniazdo na topoli, ale na przygotowanej platformie.
Gospodarz posiada 10-letnią dokumentację gniazda. Niestety miał gości i nie mógł poświęcić mi wiele czsu. Ale zapraszał w innym terminie.
Samiec przyleciał 25 marca, a samica 3 dni później. Już wysiadują. W gnieździe ledwie widać bociana.



Kalinko gmina Rzgów
Gniazdo naturalne na topoli, przy szosie.
Na żywo nie było widać wysiadującego bociana, a na zdjęciach jest.



W okolicznych gospodarstwach nikogo, nie mogłam zasięgnąć "języka".

Modlica gmina Rzgów
Gniazdo na słupie energetycznym przy szosie. Stał jeden bociek. Tutaj też nie miałam się od kogo dowiedzieć.



Wandalin gmina Brójce
Zostało tylko miejsce na gniazdo. Bociany gniazdowały tu od 1987 r. Zawsze przylatywały w pierwszych dniach kwietnia. Ich częsty wynik to 4 bocianki, a dwa razy miały ich 5. Gospodarze specjalnie przygotowali topolę na gniazdo, ścinając jeden konar.
4 lata temu miała miejsce tragedia. W nocy przewróciło się gniazdo z 4 bociankami podlotkami (zaczęły skrzydełkować). Wszystkie zginęły na miejscu. Dla opiekujących się gniazdem gospodarzy była to wielka strata.
Bociany od tego czasu już tam nie gniazdują. Nie pomogła mała platforma przymocowana do pnia.



Gospodarz opowiedział o ciekawym zdarzeniu. Następnego dnia po tragedii (może po kilku dniach) nad wsią krążyła liczna grupa bocianów. Tak dużej liczby bocianów nigdy wcześniej tam nie obserwowano. Przybyły jakby chciały pocieszyć osieroconą parę.

Każdy z gospodarzy udzielajacych mi informacji był bardzo życzliwy i można też powiedzieć - dumny z obecności bocianów w ich gospodarstwach.

Pauczew gmina Brójce
Gniazdo na topoli na podwórku opuszczonego gospodarstwa, ale nie zasiedlone.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 15 Kwi, 08 17:01    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi

14 kwietnia wybrałam się na wycieczkę w poszukiwaniu gniazd. To już moje drugie poszukiwania w powiecie łódzkim wschodnim, pierwsze w okolicy Rzgowa zakończyły się sukcesem (4 zasiedlone gniazda). Tym razem trasa wycieczki wiodła na prawo od drogi "1" (w kierunku Katowic), między Rzgowem a Tuszynem.

Guzew gmina Rzgów

Gniazdo jeszcze puste, ale mieszkańcy poinformowali, że bociany gniazdują tu co roku.


Dylew gmina Tuszyn

Pięknie usytuowane gniazdo na uschłej topoli.

Jeden bocian wysiadywał, a drugi pilnował i się pindrował.


Bociany gniazdują tu od 8 lat, na ogół dochowują się 3 - 4 młodych. W 2007 wyprowadziły 3 bocianki.

Jutroszew (nr 75) gmina Tuszyn

Niesamowicie usytuowane gniazdo między gałęziami na czubku dębu :shock:

Wiąże się z tym dla bocianów niebezpieczeństwo, a nikt od 2-3 lat nie zadbał o przycięcie gałęzi. W zeszłym roku wychowały sie tu 4 młode. Trzy z nich wyleciały z tej "klatki" samodzielnie a jeden się bał. Rodzice go wzywali i nie chcieli już karmić. Życzliwi bocianom mieszkańcy wioski wezwali straż pożarną i dzielni strażacy uwolnili bocianka.

Bociany już wysiadują jajka. Właśnie jeden przyleciał ze świeżą ściółką.


Po jej ulokowaniu zaczął trzepotać skrzydłami. w tym momencie zrobiłam wieloserię.


Dopiero analizując w zdjęcia w domu odkryłam, że kopulował z wysiadującą samicą.
Najlepiej odda to flash --> http://images34.fotosik.p...6bb3a9cd52d.swf

Po podeptaniu (miejscowe określenie kopulacji) samica wstała i zmienił ją samiec.

Pozostały oba w gnieździe, a po chwili zaniepokojone rozpoczęły klekoty.

Jak się uspokoiły pożegnałam się z nimi.

Bociany wyprowadzają tu po 4 młode.
Co roku toczą sie tutaj zażarte boje o gniazdo. Niszczone są jajka.
W zeszłym roku po bitwie przegrane bociany usiadły na ziemi i nie były w stanie się ruszyć, głównie ze zmęczenia, bo rany nie były poważne. Gospodarze przenieśli je na rękach na górkę, na łąkę (to niesamowite, ale bociany na to pozwolily, były łagodne). Widząc jednak, że nie mogą dojść do siebie, przenieśli je do opuszczonej szopy. Bociany nabrały sił i zostały wypuszczone. Wszystkich informacji udzieliła mi gospodyni posesji, na ktorej znajduje się gniazdo.

Odwiedziłam jeszcze jedno gniazdo, ale zostawiam je na później.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
Ostatnio zmieniony przez myewa Pon 28 Kwi, 08 17:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 15 Kwi, 08 21:19    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi
Ciąg dalszy relacji z wycieczki w dniu 14 kwietnia.

Szczukwin (nr 22/24) gmina Tuszyn
Gniazdo na słupie energetycznym, na platformie.

Para bocianów zaczęła zaloty w ostatnich dniach marca. Na gnieździe zastałam jednego bociana - wietrzył jajka.


Od gospodarza usłyszałam o ciemnej stronie natury bocianów. W zeszłym roku gniazdującą parę bocianów zaatakowały obce. Podczas walki jajka zostaly zniszczone a jeden z bocianów poniósł smierć. Drugi - owdowiały nie opuścił gniazda, zajmował je aż do odlotu. Dlaczego atakujące bociany nie zajęły gniazda, wydawałoby się, że wygrały bitwę? Nigdy tego nie zrozumiemy.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
Ostatnio zmieniony przez myewa Pon 28 Kwi, 08 17:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Kwi, 08 09:03    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi

Tym razem zaprezentuję gniazda usytuowane dalej od Łodzi, ale w woj. łódzkim.
Moi wychowankowie biorą udział w projekcie "Bociany integrują". W tym roku zaproponowałam stworzenie listy zaobserwowanych gniazd łódzkich. Na mapie województwa zaznaczamy ich lokalizację.
Jeden z rodziców przyniósł mi listę z 19 zlokalizowanymi gniazdami, oraz zdjęcia 12 z nich. Pan Krzysztof Marciniak wcześniej również dostarczał zdjęcia przyrody, w tym ptaków. Za wszystkie zdjęcia bardzo dziekuję.

Długie k/Koluszek (gmina Koluszki)


Biała Rawska (gmina) zachodni kraniec województwa, 16 km za Rawą Maz.

Gniazdo na słupie przy drodze na Sadkowice.


Zabostów k/ Łowicza (gmina Łowicz)



Kluki (gmina) za Bełchatowem

Gniazdo na drzewie, jadąc ze Szczercowa do Bełchatowa, po prawej stronie, ok. 150 m od drogi.


Szczerców (gmina) za Bełchatowem

Gniazdo na drzewie, w gospodarstwie przy obwodnicy, przy skrzyżowaniu z drogą nr 483 na Łask.


Pławno k/Gidlii gmina Gidle, południowy kraniec województwa za Radomskiem

Gniazdo na kominie na terenie prywatnej firmy kamieniarskiej.


Dziekuję za wyrażenie zgody na opublikowanie zdjęć.
Pozostałe zdjęcia później.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
Ostatnio zmieniony przez myewa Pon 28 Kwi, 08 17:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 22 Kwi, 08 21:29    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi

Ciąg dalszy wędrówki szlakiem bocianich gniazd województwa łódzkiego.
Jeszcz raz dziękuję panu Krzysztofowi Marciniak za udostępnienie zdjęć wraz z opisem.

Południowo - wschodni kraniec województwa, za Wieluniem - 4 gniazda.

Mokrsko (gmina)

Gniazdo na słupie energetycznym, przy głównej drodze z Wielunia, koło gospodarstwa nr 198/200.


Skomlin (gmina)

Gniazdo na słupie, przy drodze na Toplin.


Toplin 1 gmina Skomlin

Gniazdo na słupie, przy drodze na Skomlin.


Toplin 2

Gniazdo na słupie, przy drodze na Dzietrzkowice.


Zachodni kraniec województwa za Sieradzem.

Kłocko gmina Sieradz

Gniazdo na dachu stodoły, jadąc drogą nr 14 od Złoczewa do Sieradza, po prawej.


Teren Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Rogoźno k/Widawy gmina Widawa

Gniazdo na słupie, przy drodze na Potoki.


To jeszcze nie koniec wędrówki szlakiem bocianich gniazd okolic Łodzi. Planuję jeszcze odwiedzić kilka gniazd na wschód i południowy-wschód od miasta.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
Ostatnio zmieniony przez myewa Pon 28 Kwi, 08 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Kwi, 08 18:15    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi

27 kwietnia wybrałam się na następna wycieczkę poza Łódź w poszukiwaniu gniazd bocianów. Informację o 4 gniazdach uzyskałam dzwoniąc do sołtysów - dziękuję im za to.

Nadal obiekty moich poszukiwań znajdują się w powiecie Łódzkim Wschodnim. Tym razem -gmina Brójce. Rozpoczęłam wycieczkę udając się drogą z Widzewa-Łódź za Andrespol. Jest to dolina rzeki Miazgi dopływu Wolburki.

Bukowiec Dolny ul. Dolna 95

Gniazdo na słupie energetycznym.


Trafiłam akurat na parę w gnieździe, w trakcie wietrzenia jajek lub zmiany partnerów.

Chwilę potem już jedno z nich wysiadywało.


W zeszłym roku doszło tutaj prawdopodobnie do zniszczenia lęgu, gdyż bociany pozostały bezdzietne.

Kotliny nr 37/40 (w Kurowicach w lewo, w Karpinie w prawo)

Bardzo trudno tam trafić. Pokierowała pani Sołtys, za co dziękuję.
Trzeba dojechać do tamy na zalewie rzeki Miazgi, skręcić w lewo za kapliczką i ponownie w lewo za porzuconym gospodarstwem.
Pięknie usytuowane gniazdo, na słupie energetycznym, tuż przy gospodarstwie.
Wokół tylko pola, łąki i laski.


Zastałam jednego bociana w gniaździe, wysiadującego.
Gospodarze długo ze mną rozmawiali o bocianach. Bardzo lubią ich towarzystwo i nie wyobrażają sobie gospodarstwa bez skrzydlatych sąsiadów.
Bociany mają w bród pożywienia w najbliższej okolicy gniazda. Jeżeli jeden bocian w gnieździe zaklekocze, zjawia się natychmiast drugi. Dzięki temu nie dochodzi tutaj do poważnych bitew o gniazdo.
W zeszłym roku bociany dochowały się pięciu młodych - brawo.
W tym roku pierwszy bocian przyleciał pod koniec marca, a drugi po 6/7 dniach.

Już miałam odjeżdzać, a przyleciał bocian ze ściółką.

Wysiadujący rozpoczął wietrzenie jajek.
Tak ich pożegnałam.

Borowa 31 (to już gmina Koluszki)

Gniazdo nie zasiedlone na topoli.

Bociany gniazdowały tu ostatni raz 3 lata temu.

Karpin 41 - też gniazdo nie zasiedlone na ściętej topoli, ale bociany były w zeszłym roku.

Jeszcze zostało mi do opisania gniazdo w Kurowicach i w Wygodzie.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Kwi, 08 21:22    Bociany województwa łódzkiego

Wego, czytasz w moich myślach, taką mapę przygotowuję.

A teraz dalszy ciąg relacji z wycieczki 27 kwietnia.

Bociany okolic Łodzi
Kurowice przed tablicą kończącą, na drodze do Brójec.

Gniazdo na ściętej topoli, na zmyślnie wykonanej platformie.


Jeden z bocianów wysiadywał.


W gospodarstwie nikogo nie zastałam, więc nie mogłam się dowiedzieć o bocianach.

Wygoda nr 17

Gniazdo na złączonych, dwóch słupach betonowych.


Wysiadywał w nim jeden bocian.


Gospodarz działki, na której znajduje się gniazdo, to miłośnik swoich sublokatorów.
Gniazdo na działce znajduje się od 8 lat. Wcześniej na topoli, ale była spróchniała i trzeba było ją ściąć. Pan natychmiast przystapił do działania. Postarał się o betonowe słupy i z pomocą sąsiadów zrobili bocianom platformę, zamocowali na słupy i wkopali je w ziemię.
Wiosną bociany zaakceptowały nowy dom i gniazdują od kilku sezonów.
3 lata temu podczas potyczki jeden z bocianów ucierpiał. Gospodarz zaniósł go do miejscowego weterynarza. Ten boćkowi zaaplikował odpowiednie leczenie - zastrzyki. Wyleczony został wypuszczony.
W tej wsi bociany mogą liczyć na życzliwość i pomoc, w szczególności gospodarza działki nr 17 :lol:

Podróżując szlakiem doliny rzeki Miazgi na terenie gminy Brójce, spotkałam ludzi życzliwie wypowiadających się o bocianach. Miejscowa ludność troszczy się o bociany.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Śro 14 Maj, 08 14:20    Bociany województwa łódzkiego

Jadąc do Rogowa wypatrzyłam gniazdo. Było widać głowę wysiadującego bociana.
W drodze powrotnej miałam chwilę na sesję zdjęciową :lol:

Przecław nr 14/15, gmina Brzeziny

Gniazdo na słupie energetycznym przy głównej trasie z Łodzi do Warszawy - E 72, pierwsza wieś za Brzezinami.

Straszny tu ruch samochodowy.


Bocianom to, jak widać, nie przeszkadza w gniazdowaniu. Z zachowania bociana wywnioskowałam, że są pisklęta.


Album -> http://myewa.fotosik.pl/albumy/432644.html (zawiera 8 zdjęć)
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 29 Maj, 08 19:37    Bociany województwa łódzkiego

Bociany okolic Łodzi
- powiat łódzki wschodni

Mapki prezentujące 3 trasy wycieczek do gniazd.

trasa nr 1
Bronisin Dworski -> Tadzin -> Kalinko nr 29/30 -> Modlica nr 149/159 -> Pałczew

trasa nr 2
Guzew -> Dylew -> Jutroszew nr 75 -> Szczukwin nr 22/24

trasa nr 3
Bukowiec Dolny nr 95 -> Kotliny nr37/40 -> Kurowice -> Wygoda nr 17

Gniazda zasiedlone zaznaczone są czarnymi prostokątami, gniazda nie zasiedlone - czarnym kółkiem z krzyżykiem.



Jeszcze mapka pokazująca dokładniej trasę nr 1 i 3.


mapki - mapa szukacz
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 09 Cze, 08 21:05    Bociany województwa łódzkiego

W zeszłym roku pisałam o gnieździe we wsi Siucice, woj. łódzkie, powiat piotrkowski, gmina Aleksandrów.
Archiwum 2007, str 1 i 3
http://www.bociany.edu.pl...der=asc&start=0

W zeszłym roku, jesienią, doszły mnie złe wieści - gospodarze ścięli topolę na której było gniazdo.
Zanalazly się jednak osoby, które wyegzekwowały od gminy postawienie platformy.
Gmina platformę postawiła, ale zbyt późno (ok. 15.04). Para bocianów zasiedliła ją ale nie ma lęgu. A może są to zbyt młode bociany?

Platformę postawiono na łące, ok 100 m od zlikwidowanego gniazda.


Bocianki na niej odpoczywały, nocowały, nanosiły trochę budulca. Wydawało się, że tak zostanie do ich odlotu.
Bocianki, zaskoczyły wszystkich - od kilku dni budują nowe gniazdo bezpośrednio na słupie energetycznym, i to na przeciwko podwórka, na którym znajdowało się stare gniazdo :shock:
Nie porzuciły jednak platformy, nadal na niej nocują.



Zdjęcia robione apar. kom. otrzymałam od życzliwych osób, które specjalnie dla mnie poczyniły obserwacje. Dziekuję :lol:
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
Ostatnio zmieniony przez myewa Pon 09 Cze, 08 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 18 Lip, 08 20:46    Bociany woj. łódzkiego

Asiu, dziekuję :lol: Musiałabym policzyć gniazda, ale zebrało ich się trochę.
Dorzucam do kolekcji kolejne cztery gniazda z trasy Gąbin - Łódź.
Ta część trasy Żychlin - Zgierz, znajduje się w woj. łódzkim.



Szewce Nadolne - 4 młode bocianki. Gniazdo na uschłym drzewie.



Górki Pęcławskie nr 5 - 3 młode bocianki. Gniazdo przy drodze nr 702 na słupie z platformą.



Piątek (ul. Kutowska 63, przy domu sołtysa) - 3 młode bociany, wszystkie już latające.
Gniazdo przy szosie nr 702 na słupie energetycznym z platformą. Dobrze zanane wszystkim tamtędy przejeżdżającym, po prostu trudno go nie zauważyć.
Specjalnie dla mnie (chyba) w gnieździe pojawił się jeden młodzik i zaraz poleciał.



Gniazdo przy szosie nr 702, przed Zgierzem, ok 400 m przed tablicą "Warszyce".
Gniazdo opuszczone, ale po świeżej warstwie patyków poznać, że zamieszkałe. Niestety informacji żadnych, gdyż wokół nie ma budynków.

_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.