BOCIANY INTEGRUJĄ


Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: myewa
Nie 02 Sty, 22 15:34
Preferencje ptaków dorosłych w trakcie karmienia piskląt
Autor Wiadomość
Benekbocian 

Dołączył: 27 Mar 2011
Posty: 2
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Nie 27 Mar, 11 10:41    Preferencje ptaków dorosłych w trakcie karmienia piskląt

Witam,

mam pytanie do wszystkich miłośników boćków ;] Piszę pracę magisterską na temat "Preferencje ptaków dorosłych w trakcie karmienia piskląt w gnieździe bociana białego". Materiałami badawczymi do pracy są filmy nagrane kamerą, która obserwuje gniazdo caly sezon, od przylotu bocianów do ich wylotu z gniazda. Materiał mam z dwóch lat.

Chciałbym się was zapytać czy zaobserwowaliście jakiekolwiek preferencje bocianów w trakcie karmienia? Jak w ogóle rozważyć ten temat, gdyż to dopiero początek mojej "kariery" ornitologa ;] Czy byłyby jakieś książki mocno przydatne.

Pytam się was o te szczegóły, ponieważ na razie poruszam się po tym temacie jak mucha w smole i brakuje mi pewnych pomysłów co w nim umieścić i jak rozpatrywać te zachowania (preferencje).
 
 
myewa 


Dołączyła: 19 Kwi 2007
Posty: 40209
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 27 Mar, 11 11:23    

Witaj Benakbocian
Jak rozumiem, te materiały masz z gniazda w Ustroniu.

Rok 2011 będzie moim piątym sezonem obserwacji gniazda w Ustroniu.
W ciągu tych lat bociany wyprowadziły dwa udane lęgi, w 2009 i 2010.

Bociany nie karmią piskląt "wprost do dzioba".
Gdy pisklęta są malutkie "zrzucają z wola" drobny pokarm np. dżownice, pędraki.
"Kupka" pokarmu ląduje w pobliżu piskląt. Muszą one często odwrócić się lub przemieścić nieznacznie aby sięgnąć do niego.
Pierwsze do pokarmu sięgają najstarsze dwa pisklęta, które klują się w małym odstępie czasu, a więc są niemalże równe wiekowo i jednakoż silne.
W następnej kolejności jedzą młodsze pisklęta.
Zdarza się, że pokarm ląduje tuż przy dziobku młodszych piskląt i one wtedy jedzą pierwsze.
Takie są moje obserwacje, czynione zawsze na żywo, a więc towarzyszyły im emocje.
Ty masz do dyspozycji nagrania z gniazda i możesz przeanalizować "na zimno" gdzie bociany rzucają jedzenie małym pisklętom.

Sytuacja zmienia się, gdy pisklęta rosną, a tym samym bociany przynoszą coraz większe ofiary.
Starsze mogą połknąć już coś większego, a młodsze nadal potrzebują drobiazgu.
Wtedy zauważa się szybszy rozwój starszych piskląt.
Oczywiście oboje rodzice maja inne preferencje co do przynoszonego pokarmu.
Jeden woli łapać większe zdobycze np. płazy, gryzonie, ryby, a drugi częściej przynosi dżdżownice.
Takie różnice obserwowałam nawet po osiągnięciu przez młode bociany dojrzałości do latania.

Mam nadzieję, że moje obserwacje pomogą Ci w "ugryzieniu" tematu.
_________________
Koniku polny od niepoważnych wierszy naucz mnie od małego być mniejszym (J.Twardowski)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Forum jest integralną częścią projektu "Bociany Integrują".

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.